AspektIN

vydávame

informujeme

študujeme

Príhovor pri odovzdávaní Ženskej ceny Bibliotéky

Jozef Bžoch

11. november 2007

Už pätnásty raz sa otvoril medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka a po prvý raz sa stáva, že pri tejto príležitosti sa udeľujú aj ceny za literatúru. Príznačné a chvályhodné je, že za literatúru, ktorej autorky sú ženy.

Porota v zložení Margita Bíziková, Jozef Bžoch, Jana Cviková a Alexander Halvoník mala možnosť vybrať z diel vydaných v roku 2006 (próza, poézia a detská literatúra) 10 finálových diel a z nich jedno, ktoré získa Cenu Bibliotéky. Porota sa rozhodla udeliť cenu Jane Juráňovej.

Jej román Orodovnice zobrazuje osudy dvoch rodín, ktoré sa stretávajú pri dvoch obradoch, cirkevnom a svetskom. Ide o zádušnú omšu a jubilejnú oslavu, no najmä o stretnutie rodín, ktorých otcovia, teraz už nebohí, boli politicky činní v dvoch odlišných režimoch. Autorka úspešne zvládla túto komplikovanú látku, kde je spojená história i súčasnosť. Vytvorila plastické a živé postavy žien, ktoré sú vždy v popredí jej záujmu, ako aj zaujímavé konflikty a zápletky, v ktorých nechýba ani ironický tón, takže miestami môžeme knihu čítať i ako smutnú grotesku.

Porota gratuluje ocenenej autorke a zároveň vyslovuje vďaku iniciátorom tejto záslužnej akcie v nádeji, že sa z nej vytvorí tradícia. O kandidátky na Ženskú cenu Bibliotéky iste nebude núdza.

Súvisiace odkazy:
Cenu Bibliotéky 2007 získala Jana Juráňová za knihu Orodovnice
Cena Bibliotéky 2007: desiatka nominovaných diel z produkcie roku 2006
Jana Juráňová: Orodovnice (ukážka)
Jozef Bžoch, Etela Farkašová, Ľubica Kobová, Zuzana Mojžišová: Recenzie knihy Orodovnice
Orodovnice Jany Juráňovej vo finále súťaže Anasoft Litera

Ako citovať tento článok

 

o aspekte

vyhľadávanie

vo webzine
v celom webe

ňjúvinky

ak chcete dostávať aktuálne informácie, vpíšte váš e-mail:

knihy

ak si chcete kúpiť knihu, vložte ju do nákupnej tašky

odkazovačka

glosar

dôležité rodové pojmy

ruzovyamodrysvet.sk

rod v pedagogike

linky na výmenu