AspektIN

vydávame

informujeme

študujeme

Hviezdoslav bol geniálny imidžológ alebo O bodkách a knihe

Fero Jablonovský

22. január 2009

Kniha Jany Juráňovej Žila som s Hviezdoslavom ma zaujala na prvý pohľad. Výbornou obálkou s motívom typickej Hviezdoslavovej bodkovanej mašličky, ale i názvom. A neskôr obsahom. Až natoľko, že som ju označil za Knihu roka. Pevne verím, že Juráňovej kniha sa dostane aspoň medzi desať (?) kníh nominovaných na Anasoft litera. „Aspoň" myslím tak, že Juráňovej kniha sa tak dostane určite a verím, že tentoraz sa nájde „aspoň" desať kníh hodných nominovania.

A ešte by som chcel oceniť kultivovanú nápaditú grafickú úpravu Jany Sapákovej, napriek tomu, že v tiráži je uvedené iba JS. Urobiť paperback tak, aby pôsobil ako artefakt, na to treba okrem skúseností aj veľkú dávku citu. Použitý motív bodkovanej mašličky je skutočne výstižný a v celej knihe je použitý veľmi originálne. Radosť listovať, viac ráz ma milo prekvapil ďalší bodkovaný variant.

Hviezdoslav si to zrejme neuvedomoval, možno to bolo iba samoľúbe pozérstvo, ale bol geniálny imidžológ. Čo by za to dali dnešní marketingoví mediálni mágovia! Nezameniteľná bodkovaná mašlička ako vizuálny symbol osobnosti. Kto iný sa niečím takým môže pochváliť? A nielen medzi básnikmi.

Pôvodne vyšlo v Pravde 17. januára 2009.

Ako citovať tento článok

 

o aspekte

vyhľadávanie

vo webzine
v celom webe

ňjúvinky

ak chcete dostávať aktuálne informácie, vpíšte váš e-mail:

knihy

ak si chcete kúpiť knihu, vložte ju do nákupnej tašky

odkazovačka

glosar

dôležité rodové pojmy

ruzovyamodrysvet.sk

rod v pedagogike

linky na výmenu