AspektIN

vydávame

informujeme

študujeme

Irena Brežná o detstve v totalite

red.

12. november 2010

„Román Na slepačích krídlach je mozaikou dojmov a postrehov dospievajúceho dievčaťa v slovenskom malomeste (môžeme tušiť, že je to autorkin rodný Trenčín) v päťdesiatych rokoch, hlboko v socialistickom režime (môžeme tušiť, že príbeh predchádza autorkinu neskoršiu emigráciu). Kniha je vyslovene ´slovenskou´ knihou, čitateľ by neuhádol, že ho napísala v podstate švajčiarska spisovateľka."
Z recenzie Svetlany Žuchovej.

Kniha Na slepačích krídlach vyšla v nemeckom origináli pod názvom Die beste aller Welten v roku 2008 a dostala sa do prestížneho rebríčka v nemčine písanej literatúry SWR - Bestenliste. V slovenskom preklade vyšla už v roku 2007 a zaujala nielen čitateľky a čitateľov, ale aj odbornú verejnosť - autorka za ňu získala Cenu Obce spisovateľov Slovenska. V ASPEKTE práve vychádza jej druhé vydanie.

Román Na slepačích krídlach ponúka osobitý pohľad na naše dejiny - a najmä na ich reflexiu - cez optiku každodennej skúsenosti. Je intímnym pohľadom autorky na obdobie jej detstva a oživuje spoločenskú atmosféru na Slovensku v päťdesiatych rokoch prostredníctvom detskej rozprávačky Jany, ktorej mama „zmizla" vo väzení. Irena Brežná v knihe filtruje spomienky na detstvo cez poučene naivistický pohľad, rafinovane zarámovaný kontextom životnej skúsenosti zrelej ženy, ktorej nechýba zmysel pre humor, ba až satiru.

Irena Brežná sa narodila v roku 1950 v Bratislave, detstvo prežila v Trenčíne. V roku 1968 emigrovala s rodičmi do Švajčiarska, kde odvtedy žije a pracuje. Študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu na Univerzite v Bazileji. Pracovala ako psychologička, prekladateľka a tlmočníčka z ruštiny do nemčiny. Dvanásť rokov sa aktívne podieľala na práci Amnesty International. Realizovala a podporovala rôzne humanitné a ženské projekty, napríklad v Guinei a v Čečensku. S ASPEKTOM spolupracuje od jeho vzniku. Píše po nemecky, za svoje publicistické a literárne texty získala viacero ocenení. Je stálou prispievateľkou niekoľkých švajčiarskych a nemeckých novín a časopisov, o. i. Neue Zürcher Zeitung, Berliner Freitag. V nemčine jej vyšlo viacero kníh, o. i. zbierka esejí a literárnych reportáží z východnej a strednej Európy pod názvom Die Sammlerin der Seelen (Zberateľka duší; Aufbau Verlag, Berlín 2003). Okrem časopiseckých textov jej v slovenskom preklade vyšla v roku 1992 próza Psoriáza, moja láska. V Knižnej edícii ASPEKT vyšla okrem románu Na slepačích krídlach kniha próz, esejí a publicistických článkov Tekutý fetiš (2005).

Prečítajte si ukážku z knihy "Na slepačích krídlach".

Súvisiace odkazy

Ako citovať tento článok

 

o aspekte

vyhľadávanie

vo webzine
v celom webe

ňjúvinky

ak chcete dostávať aktuálne informácie, vpíšte váš e-mail:

knihy

ak si chcete kúpiť knihu, vložte ju do nákupnej tašky

odkazovačka

glosar

dôležité rodové pojmy

ruzovyamodrysvet.sk

rod v pedagogike

linky na výmenu