AspektIN

vydávame

informujeme

študujeme

Misia MDŽ

Zuzana Maďarová

20. marec 2009

Agentky 008 sa viac ako rok pripravovali, aby sa pred Medzinárodným dňom žien ukázali svetu! V piatok 6. marca – v prvý deň Víkendu žien – sa tri agentky rozpŕchli po Univerzite Komenského, aby jej študentkám, študentom a vyučujúcim predstavili niekoľko zaujímavých žien.

Agentky a Agenti dostali pred niekoľkými mesiacmi prísne tajnú a dôležitú úlohu - vybrať si aspoň jednu ženu, známu či neznámu, a niekoľkými vetami ju predstaviť. Spočiatku skúšobná a krátkodobá úloha však nabrala nové rozmery a dočkala sa pokračovania. Medailóniky žien boli natoľko zaujímavé, že ich bolo škoda zavrieť do bezpečnostného trezoru. Preto sme sa rozhodli - ukážeme ich svetu! A ukázali sme ich na jedenástich katedrách UK.

Tajná operácia pravdepodobne mala aj svoju špiónku či špióna, pretože sme v jednom prípade zaznamenali únik informácií. Na katedre germanistiky sme na nástenke našli plagát, ktorý pozýval na krst albumu určeného ľuďom, čo „sadia stromy". Práve cieľová skupina tohto CD sa nám zdala podozrivá, pretože jeden z medailónikov bol venovaný ekofeministke Wangari Maathai. Tá založila Hnutie zeleného pásu, ktoré len v strednej Afrike zasadilo desiatky miliónov stromov. Zdá sa, že ešte pred zverejnením výsledkov projektu sa na svetlo sveta dostali čiastkové informácie, že aj sadenie stromov môže byť dôležitou iniciatívou.

Infiltrovali sme sa aj na Centrum rodových štúdií, katedru ruského jazyka, katedru žurnalistiky či katedru sociológie,...

ale keď sme sa dostali do úzkych a potrebovali ísť na toaletu, zrazu sme sa ocitli pred veľkou dilemou - muži alebo muži? Nevedeli sme si vybrať z týchto dvoch „lákavých" možností, tak sme sa radšej rozhodli vydržať a pokračovať v misii. Pred nami totiž stála ďalšia dôležitá úloha - pripraviť večerné stretnutie pre všetky a všetkých, čo chcú odštartovať Víkend žien s Agentkami.

Večer žien sa začal o 19.00 v A-klube na Štúrovej ulici v Bratislave jednou časťou dokumentu Heleny Třeštíkovej Manželské etudy po dvaceti letech (2005). Po prvý raz sme vás oficiálne oboznámili s jedným z výsledkov projektu Agentky 008 sa pripravujú, ktorý ste si mohli priamo na mieste aj pozrieť a prečítať. Na každom kroku ste sa stretávali s medailónikmi, ktoré informovali o zaujímavých ženách. Po dobrej večeri (ktorá naozaj mala byť pôvodne vegetariánska!) a dobre vykonanej práci sme sa už oddali príjemnej diskusii a hudobnému vlneniu. Večer s Agentkami nás pripravil na sobotňajšie divadelné predstavenie BDNR Mocad(r)ámy a Víkend žien ukončilo premietanie socíkovských filmov.

Súvisiace odkazy

Ako citovať tento článok

 

o aspekte

vyhľadávanie

vo webzine
v celom webe

ňjúvinky

ak chcete dostávať aktuálne informácie, vpíšte váš e-mail:

knihy

ak si chcete kúpiť knihu, vložte ju do nákupnej tašky

odkazovačka

glosar

dôležité rodové pojmy

ruzovyamodrysvet.sk

rod v pedagogike

linky na výmenu