AspektIN

vydávame

informujeme

študujeme

Baby zo svetovej feministickej gorilej gerily proti holobabáčom 1:0

 (Ľubica Kobová, 30. december 2012)

Dialóg vnučky s babkou je hlavnou devízou výstavy. Artikuluje sa v ňom to, čo väčšinou zostáva nevyslovené. To, že nášmu videniu vecí, či už umeleckých alebo každodenných, predchádzajú isté rámce videnia.

Jana Juráňová v Kontaktoch

 (red., 18. júl 2011)

Spisovateľka Jana Juráňová hovorí o svojej tretej nominácii do finálovej desiatky literárnej súťaže Anasoft litera, o knižke Lásky nebeské, ale aj o tom, či mala rada slovenčinu a čo si myslí o „slovenčinároch" :)

Trojka Gabriely Alexovej

 (Jana Cviková, 30. jún 2011)

„Natieram sa mandľovým olejčekom. Všade. Aj tam dole, ako by povedal môj gynekológ, pretože mu je trápne hovoriť o vagíne, hoci keby všetky vagíny niekam zmizli, musel by si hľadať iné povolanie." Úryvok z knihy Trojka.

Hana Gregorová v literárnokritickom hodnotení

 (red., 28. jún 2011)

„Feministické názory a zápas o rovnocennosť, ekonomickú samostatnosť a najmä za právo na vzdelanie žien sprítomňuje táto kniha väčšinou svojho rozsahu." Píše Jaroslav Vlnka o knižke Hana Gregorová - Slovenka pri knihe.

Glamour trend je podvod. Rozhovor s Irenou Brežnou

 (Anna Grusková, 11. máj 2011)

Diktatúra sa premiestnila do oblasti pracovných podmienok a vzťahov. Načo nám je nezaujímavý a nereálny život nejakých hviezdičiek? Tento glamour trend je podvod. Čitatelia a čitateľky spoluvytvárajú spoločnosť už tým, čo čítajú.

Pekinská akčná platforma v kontexte globalizácie

 (Magdalena Grabowska, 10. máj 2011)

Čo dnes pre nás znamená Pekinská akčná platforma? Aké prvky jej jazyka, aké ciele akčnej platformy prenikli nielen do hlavného prúdu ženského hnutia, ale aj do rôznych úrovní politiky?

Peking +15 na Slovensku – premárnená šanca?

 (Zuzana Očenášová, 10. máj 2011)

Medzi problémové oblasti Pekinskej akčnej platformy, ktorým sa na Slovensku nevenuje takmer žiadna pozornosť, patria ženy a médiá, ženy a životné prostredie a ženy v ozbrojených konfliktoch.

Peking +15 v Českej republike

 (Michaela Marksová-Tominová, 10. máj 2011)

V roku 1997 istá opozičná poslankyňa v parlamente interpelovala premiéra, ako vláda napĺňa záväzky, ktoré jej vyplývajú z deklarácie. Aj na základe tejto interpelácie sa vláda začala venovať záverom konferencie v Pekingu.

Jana Juráňová v rozhlase

 (red., 14. marec 2011)

Vypočujte si reláciu Rádia FM Slová, v ktorej hosťovala Jana Juráňová.

Politika nečinnosti

 (Ľubica Kobová, 10. marec 2011)

„Vnútri feministického diskurzu na Slovensku a v Česku kríza umožnila rozvíjať potrebnú spoločenskú a politickú kritiku v jasnej väzbe na ekonomiku." Píše v recenzii na knihy Rodové dôsledky krízy a Krize jako nový začátek, nebo promarněná šance? Ľubica Kobová.

 

o aspekte

vyhľadávanie

vo webzine
v celom webe

ňjúvinky

ak chcete dostávať aktuálne informácie, vpíšte váš e-mail:

knihy

ak si chcete kúpiť knihu, vložte ju do nákupnej tašky

odkazovačka

glosar

dôležité rodové pojmy

ruzovyamodrysvet.sk

rod v pedagogike

linky na výmenu