návrat na titulnú stránku
návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku
on-line katalóg
vyhľadávať na stránke
  návrat na aspekt.sk
kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk

aspekt, mýtna 38
811 07 bratislava

tel./fax:
+421/2/52 62 46 21
Heinrich Böll Stiftung
Slovak Czech Women's Fund
Nadácia otvorenej spoločnosti
ďakujeme
   

kalendárka

  24. máj 2008
Prednáška a diskusia "Buďte realisti, žiadajte nemožné!": francúzsky máj 1968

Búrlivé šesťdesiate roky, plné študentských protestov, robotníckych bojov a nových tém, ktoré sociálne hnutia dovtedy nepoznali, boli témou infokafé už v decembri. Vtedy sme sa pozreli na "Horúcu jeseň" v Taliansku. Kolektív infoapolice pripravuje ďalšiu podobnú akciu, tentoraz zameranú na máj/jún 1968 vo Francúzsku.

Masové sociálne hnutie, ktoré sa zrodilo presne pred 40 rokmi, sa začalo sériou študentských štrajkov a demonštrácií. Tie rýchlo prerástli do násilných zrážok s políciou a požiar bojov sa zakrátko rozšíril aj do tovární, sídlisk a na vidiek. Toto hnutie, hoci trvalo len pár mesiacov, má dnes takmer mýtický status - zrejme aj vďaka množstvu filmových spracovaní a plejáde francúzskych intelektuálov a mysliteľov, ktorí sa v ňom v rôznej miere angažovali.

24. mája (v sobotu) sa spoločne bližšie pozrieme na jeho anatómiu, vznik i zánik. Ako sa to všetko začalo? Akú úlohu tu hrali oficiálne inštitúcie robotníckeho hnutia? Čo robila "antiautoritárska ľavica", a na akých pozíciách stála? Ako je možné, že toto masové hnutie sa za krátky čas akoby vyparilo a spoločnosť sa rýchlo vrátila k "normálnemu životu"? Má vôbec kult "Paríža '68" nejaké opodstatnenie?

Naše pozvanie prijali dvaja francúzski hostia, priami účastníci májových a júnových udalostí. Jeden ich prežíval ako vysokoškolský študent, kým druhý - robotník - organizoval akcie vo fabrike na parížskej priemyselnej periférii. V prednáške sa pokúsia odpovedať na spomínané otázky, načrtnú kritický pohľad na toho hnutie a snáď aj vyvodia ponaučenia, ktoré z neho vyplývajú pre súčasné boje.

Tešiť sa môžete aj na tematické filmové prekvapenie a nové publikácie (okrem iného aj o máji '68 vo Francúzsku).


24. mája (sobota) o 17:00
Klub spisovateľov na Laurinskej ulici
(pri kníhupectve oproti "Čumilovi")

Vstup voľný!
Prednáška bude vo francúzskom jazyku, tlmočenie je zabezpečené. K dispozícii bude bar.

Zdroj, plagát a ďalšie info www.infoapolice.sk.[návrat]