návrat na titulnú stránku
návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku
on-line katalóg
vyhľadávať na stránke
  návrat na aspekt.sk
kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk

aspekt, mýtna 38
811 07 bratislava

tel./fax:
+421/2/52 62 46 21
Heinrich Böll Stiftung
Slovak Czech Women's Fund
Nadácia otvorenej spoločnosti
ďakujeme
   

kalendárka

  8. február 2009
Ľudmila Baladická: (Za)páračky. Čierna hodinka o baladách v srdci a čertoch v tele

ASPEKT a Bábkové divadlo na Rázcestí

Vás pozýva na predstavenie

(Za)páračky   (Babské hry II.)

Čierna hodinka o baladách v srdci a čertoch v tele

Kedy: vo štvrtok 12. februára o 18:00 hod.

Kde: BDNR v Banskej Bystrici

Čierna hodinka, ktorú pre vás pripravili členky Štúdia T.W.I.G.A., sa nevyhne ani strašidelným príbehom o strigách, strigôňoch, keďže ľudí odjakživa priťahovali tajomné veci. V našej hodinke ožijú dávno zabudnuté slovenské balady Žltá ľalia, Margita a Besná (J. Botto) a Bezbožné dievky (J. Kráľ), aby sme ľuďom priblížili čaro balád a ich význam pre súčasnosť. Vždy sa môžeme inšpirovať tým, čo bolo, ale aj meniť, čo zmeniť treba.

Páračky - starý vidiecky zvyk. Možnosť, ako sa stretnúť počas dlhých zimných večerov a preberať dôležité i veľmi banálne veci života. Život celej dediny. Dnes sa nestretávame tak často, žijeme narýchlo, nečítame, o baladách vieme len z povinnej literatúry. Myslíme si, doba je taká, musíme žiť inak. Je to naozaj tak? Zmenili sme sa, alebo si len myslíme, že sme iní/é ako naši predkovia, a pritom konáme a myslíme rovnako ako oni/ony? Akých čertov, či bolesti máme v tele: starší i mladší?

(Za)páračky - okrem zvykov si všímajú podobnosť medzi spriadaním nití a myšlienok. V príjemnej atmosfére pri krbe, vás chcú osloviť aj tým, čo sa skrýva za slovami.

Štúdio T.W.I.G.A. (Theater – Women – Improvisation – Gender – Action) je pokračovaním projektu ruzovyamodrysvet.sk, ktorý sa venuje rodovému scitlivovaniu verejnosti.


Výprava: Zuzana Malcová a. h., hudba: výber, Juraj Haško a. h., dramaturgia: Monika Kováčová, réžia: Iveta Škripková.

Hrajú: Marianna Mackurová, Alena Sušilová a Slavomíra Fulínová a. h./Eva Blašková a. h., Simona Martináková a. h./Kristína Holková a. h. – študentky FDU Akadémie umení v Banskej Bystrici, akordeón, gitara: Lucia Šusteková a. h.[návrat]