návrat na titulnú stránku
návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku
on-line katalóg
vyhľadávať na stránke
  návrat na aspekt.sk
kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk

aspekt, mýtna 38
811 07 bratislava

tel./fax:
+421/2/52 62 46 21
Heinrich Böll Stiftung
Slovak Czech Women's Fund
Nadácia otvorenej spoločnosti
ďakujeme
   

ASPEKTovské ňjúvinky

  23. január 2009
ASPEKTovské ňjúvinky 6/2008

Prinášame novembrové ňjúvinky - informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách ASPEKTu a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

*
Kalendárka 2009 je už na svete a obsahom napĺňa patriarchálnu múdrosť „Práca ženina nemá nikdy konca“. Je čítankou ženských povolaní, ktorou vás prevedie tvár „ženskej“ práce – šlabikárová učiteľka. V Kalendárke 2009 spoznáte vynálezkyne počítača, klaviristky, archeologičky, námorníčky, spisovateľky, hudobníčky, Shakespearove sestry, múzy, bezdomovkyne, robotníčky, lekárky, ženy v domácnosti, riaditeľky, dozorkyne, popolušky, poslankyne, političky, matky, perfektné ženy, učiteľky, exmanželky, cybergrrrls... pretože prácaŽeninaNEmánikdykoncaPrácAženinaNemá nikdykoncaprácaŽeninaNEmánikdykonca

*
Do knižnej edície ASPEKT pribudla ďalšia novinka. Takmer neviditeľná je poetickou autobiografiou života a tvorby Jany Bodnárovej. Kniha je chválou pomalosti: spomalených spomienok i ľudí z okraja, ktorí spomaľujú našu uháňajúcu každodennosť. Predchádzajúcou knihou Bodnárovej, ktorú vydal ASPEKT, bola Insomnia plná výtvarne rozprávaných príbehov.

*
Láska ide cez žalúďok jazykovedkyne, herečky a autorky alternatívnej divadelnej scény Inge Hrubaničovej a Marylin miluje literatúru rozhlasovej redaktorky Ivice Ruttkayovej boli nominované na cenu Bibliotéky 2008. Pred rokom toto ocenenie získala spisovateľka Jana Juráňová za román Orodovnice, nominovaný aj na literárnu cenu Anasoft litera 2007. Pozrite si ukážky z autorských čítačiek všetkých troch kníh aj u vás doma.

*
Katarína Mádelová predstavila v seriáli Rámusáčky tri ženské kapely. Rock, punk-rock a avantgarda sa striedajú v člnákoch 7 Year Bitch alebo ako z hrania v kapele urobiť kurzy sebaobrany, L7 alebo „Pardón, že sme krásne“, Diamanda Galás alebo nepolapiteľná aktérka emancipácie. Hudobnou bodkou je recenzia na knihu Music, Gender, Education profesorky hudobnej výchovy, estetiky a sociológie hudby Lucy Green.

Budeme rady, ak pre Vás budú ASPEKTovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalšie a ďalších, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám ASPEKTovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa@aspekt.sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.

*****
Feministický vzdelávací a publikačný projekt ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava,
02 5249 1639, aspekt@aspekt.sk, www.aspekt.sk[návrat]