návrat na titulnú stránku
návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku
on-line katalóg
vyhľadávať na stránke
  návrat na aspekt.sk
kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk

aspekt, mýtna 38
811 07 bratislava

tel./fax:
+421/2/52 62 46 21
Heinrich Böll Stiftung
Slovak Czech Women's Fund
Nadácia otvorenej spoločnosti
ďakujeme
   

kalendárka

  Čie telá zavážia?

Pozývame na prednášku filozofky Ľubice Kobovej o tom, čím všetkým telo je.

KEDY: štvrtok 4. 11. o 17. hod.

KDE: Bratislava, SNG, Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, 3. poschodie

Telo je telo, telo nie je myseľ, hovorí filozofická tradícia kritizovaná feministkami. Čím všetkým ale telo je? Je predmetom vládnutia, prostriedkom reprezentácie, priestorom afektivity, performanciou.

Toto sprievodné podujatie k výstave Holé baby: Necenzurované akty moderných majstrov pripravil ASPEKT v spolupráci so Slovenskou národnou galériou.

Výber z článkov Ľubice Kobovej, ktoré sa tela dotýkajú

(V)hodný popfeminizmus
"Fóbiu zo svojho tela si tu nájde hádam každá čitateľka. A o to Ensler ide - napísala knižku o akejsi globalizovanej žene, normovanej podľa stránok módnych časopisov, katalógov kliník plastickej a tzv. „estetickej" chirurgie a oznamuje nám, že sme v tom všetky."

Čie slová/telá zavážia
"Znásilňovaním žien vo vojne možno bojovať proti telu národa, poskytovaním žien v nútenej prostitúcii zase údajne zvyšovať pracovný výkon mužov, aj väzňov v koncentračných táboroch.Prihliadajúc na spomínané prípady sexualizovaného násilia používaného proti ženám je potrebné klásť si otázku: ako je to možné?"

Billboardy plné mužov
"Vizuálny priestor v reprezentácii štátu napokon nedostane politička, ministerka, poslankyňa - bude ich pravdepodobne opäť žalostne málo. Príležitosť reprezentovať štát, povedzme Slovensko alebo Nemecko majú tie, ktorých nie intelektuálne a politické schopnosti, ale telo sa dostanú „do služieb národa".

Čo je materiálne? Rod, sexuálna diferencia a sexualita v materialistických feminizmoch
"Preto, aby telá zavážili svojou matériou, svojou hmotnosťou, musia byť rozpoznateľné v rámci heterosexuálnej matrice, inak sú neinteligibilné a abjektné."[návrat]