návrat na titulnú stránku
návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku
on-line katalóg
vyhľadávať na stránke
  návrat na aspekt.sk
kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk

aspekt, mýtna 38
811 07 bratislava

tel./fax:
+421/2/52 62 46 21
Heinrich Böll Stiftung
Slovak Czech Women's Fund
Nadácia otvorenej spoločnosti
ďakujeme
   

ASPEKTovské ňjúvinky

  25. október 2010
ASPEKTovské ňjúvinky november 2010 - ŠPECIÁL HOLÉ BABY II.

Prinášame ňjúvinky - informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

Tentoraz ide o druhý holobabovský špeciál šitý na telá.

+

Knihy o detstve v totalite Príďte DNES o 17.00 hod. na autorské čítanie po nemecky píšucej autorky slovenského pôvodu Ireny Brežnej a českej spisovateľky Věry Noskovej. Čítať sa bude z kníh „Na slepačích krídlach“ a „Bereme, co je“. Ako každé sprievodné podujatie výstavy Holé baby: Necenzurované akty moderných majstrov, aj toto sa uskutoční v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

+

Ukážka z knihy „Bereme, co je“ Věra Nosková rozpráva príbeh Pavly, ktorá sa narodila po druhej svetovej vojne. Román sa odohráva v atmosfére malomestského špehovania a kádrovania komunistického režimu.

+

Ukážka z knihy „Na slepačích krídlach“ Román je intímnym pohľadom Ireny Brežnej na obdobie jej detstva a oživuje spoločenskú atmosféru na Slovensku v päťdesiatych rokoch prostredníctvom detskej rozprávačky Jany, ktorej mama „zmizla“ vo väzení.

+

Druhé vydanie románu „Na slepačích krídlach“ Výborný vianočný, narodeninový, meninový alebo „len tak“ darček pre vás i vaše okolie práve priviezli z tlače. Siahnite po ňom, kým je ešte „čerstvý“ a kým ešte je.

+

Recenzie na román „Na slepačích krídlach“ Prečítajte si, čo sa o románe, ktorý vyšiel po nemecky, po slovensky aj po česky, písalo a hovorilo v médiách.

+

Holé baby, holé cice, holé rice v SNG V Slovenskej národnej galérii v Bratislave sa po prvý raz pozerá na umelecké akty po „feministicky“. Ako to vlastne je? Pohľadom 15-ročnej i 65-ročnej ženy, pohľadom klasických feministických textov i dvoch slovenských feministiek Jany Cvikovej a Jany Juráňovej. A ako sa výstavu pozeráte vy? Nechajte nám odkaz v knihe návštev.

+

Katalóg výstavy Holé baby „Vražda krásnej mladej ženy nie je o nič tragickejšia než vražda nepeknej ženy, lenže naša kultúra si cení ženskú krásu viac než akékoľvek iné vlastnosti ženy. Keď už výtvarne zavraždiť, tak peknú a mladú,“ dočítate sa v katalógu výstavy Holé baby.

+

Čo sa o Holých babách píše a hovorí? Doplnili sme zoznam mediálnych reakcií na to, že sa feminizmus dostal až do Slovenskej národnej galérie. A ešte stále sú jarabaté. Najnovšia je až hen z českého západu, z Lidových novin: „Feministický komiks ve Slovenské národní galerii nabízí ironický pohled na dějiny aktu. Ostatně jak jinak toto sprostonárodní dědictví vnímat?  (...) Silnou zbraní feminismu je humor a pracuje s ním i výstava Holé baby ve Slovenské národní galerii. Jeho prostřednictvím se jí daří hovořit o tématu, které jinak vzbuzuje  rozpaky.“

+

O (holých) babách aj vo Viedni V piatok 19. novembra a v sobotu 20. novembra sa vo Viedni uskutoční sympózium o výstave Gender Check: Ženskosť a mužskosť v umení východnej Európy. Hovoriť sa bude aj o iných výstavách podobného charakteru – o kurátorských prístupoch, výstavných naráciách aj o rôznom prijatí zo strany verejnosti. Slovenskú výstavu Holé baby si tak bude možné zaradiť do širšieho medzinárodného kontextu.

+

Trampoty s Gender Check(om) „Gender Check som navštívila bez predchádzajúcej prípravy, zato preplnená výsostne subjektívnym očakávaním feministického chápania rodovej subverzie - nakriatli ma na to viaceré mená vystavujúcich umelkýň. Zrejme aj preto ma hneď pri príchode viaceré veci zaskočili.“ Píše o výstave Jana Cviková.

***
Budeme rady, ak pre Vás budú ASPEKTovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalšie a ďalších, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám ASPEKTovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa@aspekt.sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.
*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava,
02 5249 1639 , aspekt@aspekt.sk, www.aspekt.sk[návrat]