návrat na titulnú stránku
návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku návrat na titulnú stránku
on-line katalóg
vyhľadávať na stránke
  návrat na aspekt.sk
kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk

aspekt, mýtna 38
811 07 bratislava

tel./fax:
+421/2/52 62 46 21
Heinrich Böll Stiftung
Slovak Czech Women's Fund
Nadácia otvorenej spoločnosti
ďakujeme
   

ASPEKTovské ňjúvinky

  12. máj 2011
ASPEKTovské ňjúvinky máj 2011

Prinášame ňjúvinky - informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov. 

+

Prichádzať o ilúzie je zdravé Finalistka literárnej súťaže Anasoft litera Jana Juráňová v rozhovore prezradila napríklad to, kedy bude mať premiéru jej nová divadelná hra Reality snov. Čítajte a nezabúdajte za Lásky nebeské hlasovať v čitateľskej cene denníka SME. 

+

Jana Juráňová číta v rámci Anasoft litera Spisovateľka Jana Juráňová bude čítať z knihy Lásky nebeské, s ktorou sa dostala do finálovej desiatky súťaže Anasoft litera. Príďte si ju vypočuť v sobotu 28. mája o 20.00 do židovskej synagógy v Stupave. 

+

Kto si zaslúži Sexistický puk? Majstrovstvá sveta v hokeji prinášajú radosť i sklamanie z hokejových výkonov, ale aj udalosti a reklamy, ktoré upevňujú a prehlbujú nerovnosť medzi ženami a mužmi v spoločnosti. Ak aj vám prekáža sexizmus na každom rohu, ak neznesiete, že majú ženy menšiu hodnotu ako puk na ľade, hlasujte za najútočnejší hokejový sexizmus! Do tohoooo! 

+

Robí to mne, robí to aj iným „Ja som sa s tým celkom nestotožnila, ale robí to aj mne, robí to mnohým známym a ako muž to pokladá za zábavné.“ Hovorí Silvia Gašparovičová o svojom manželovi a o tom, ako odstrčil premiérku Slovenskej republiky Ivetu Radičovú so slovami, aby nezavadzala. 

+

Zvýšila sa ochrana tehotných žien pred diskrimináciou Vďaka systematickej práci mimovládnych organizácií sa v Zákonníku práce zvýšila ochrana tehotných žien pred diskrimináciou. Ministerstvo práce však porušilo legislatívne pravidlá vlády. Viac sa dozviete v tlačovej správe ľudskoprávnych mimovládnych organizácií.  

+

Glamour trend je podvod Ako tvrdí Irena Brežná v rozhovore pre NOTA BENE, diktatúra sa premiestnila do oblasti pracovných podmienok a vzťahov. „Načo nám je nezaujímavý a nereálny život nejakých hviezdičiek? Tento glamour trend je podvod. Čitatelia a čitateľky spoluvytvárajú spoločnosť už tým, čo čítajú.“  

+

Správa o ne/plnení odporúčaní výboru CEDAW Do knižnice ASPEKTU pribudla publikácia, ktorá monitoruje plnenie záväzkov Slovenska vyplývajúcich z Dohovoru OSN o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW). Predstavuje aktuálnu situáciu v 12 oblastiach života spoločnosti v kontexte odporúčaní výboru a pre každú oblasť navrhuje konkrétne kroky, ktoré treba uskutočniť na zlepšenie situácie žien vystavených diskriminácii a na predchádzanie diskriminácii. 

+

Peking +15 Analýzy z Českej republiky, Poľska a Slovenska skúmajú, čo sa ne/stalo s Pekinskou deklaráciou a akčnou platformou za 15 rokov jej existencie. Prinášame aj video a zvukový záznam zo stretnutia, na ktorom expertky Magdalena Grabowska, Michaela Marksová-Tominová a Zuzana Očenášová hovoria o svojich analýzach.

***
Budeme rady, ak pre Vás budú ASPEKTovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalšie a ďalších, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám ASPEKTovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa@aspekt.sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.
*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava,
02 5249 1639 , aspekt@aspekt.sk, www.aspekt.sk

 

 [návrat]