Aspekt

vydávame

informujeme

študujeme

 

Letné čítanie: Libuše Moníková

Príbeh študentky, ktorá patriarchálny útlak zažije doslova na vlastnej koži. Ujma.

Rodová perspektíva v ekonómii

Súbor analýz, ktoré vychádzajú z rovno-

menného seminára.

Hlasujte za Lásky nebeské

Kniha

Jany Juráňovej vo finále Anasoft litera.

O čitateľskej cene môžete rozhodnúť aj vy!

Premiéra hry Jany Juráňovej

22. august 2011

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici s radosťou oznamuje, že 18. septembra 2011 o 19.00 uzrie svetlo javiskových reflektorov jeho nová inscenácia Reality snov. Autorkou tejto pôvodnej hry je úspešná slovenská spisovateľka a spoluzakladateľka feministickej publikačnej a vzdelávacej organizácie ASPEKT - Jana Juráňová.

Mnohé z kníh Jany Juráňovej zožali nemalé literárne a spoločenské úspechy. Román Orodovnice (2006) dostal Cenu Bibliotéky 2007 a spolu s ďalšími deviatimi titulmi bol vo finále Ceny Anasoft Litera. Do finále Ceny Anasoft Litera sa rovnako dostala Juráňovej parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom (2008). Vo finále tohto ročníka literárnej ceny Anasoft Litera 2011 súťaží jej najnovšia kniha Lásky nebeské.

Na otázku, čo chcela autorka hrou odovzdať diváčkam a divákom, Jana Juráňová odpovedá: „Pri tejto hre som sa pokúšala rozlúsknuť problém, ako písať o nedostatku komunikácie a o nekomunikatívnej komunikácii tak, aby sa tento nedostatok neprejavil aj pri vnímaní hry zo strany publika." A ako vidí Juráňová s odstupom času vzniknutý text? „Myslím, že táto hra by sa dala charakterizovať ako konverzačka bez ostrej pointy a bonmotov, ktorá maľuje obraz o tom, ako si do úmoru vytvárame vhodný sebaobraz a ako úporne chceme vidieť iným do žalúdka."

Jana Juráňová zverila hru pod režisérsku taktovku Ivety Škripkovej: „Bude to už desať rokov, čo sa venujem ženskej skúsenosti a ženám vo svojej divadelnej  tvorbe, ich stvárneniu z gynokritického, či rodového pohľadu.  Tzn. inak ako býva ustálený a tradičný ženský obraz v klasických či súčasných hrách, v režijných postupoch pri stvárnení žien. Táto hra je pre mňa dôležitým (po)kusom pre mozaiku predstavení o ženskej skúsenosti v našom divadle. Cielene sme oslovili dve ženské osobnosti, ľudsky i profesionálne prekračujúce všednosť, skvelú spisovateľku Janu Juráňovú, autorku s inou poetikou, než máme v Twige, a súčasne  výnimočnú herečku Janu Oľhovú. Aby spolu s nami stvorili hru o existencii tzv. malých ženských/rodinných dejín. Reality snov je príbeh rodinnej drámy i komédie súčasne, ktorý zažívajú všetci v publiku," hovorí o hre a o svojej práci režisérka a riaditeľka BDNR Iveta Škripková.

V inscenácii Reality snov uvidí obecenstvo, okrem hostky Jany Oľhovej, stálice našej scény - Mariannu Mackurovú, Ninu Müller, Máriu Šamajovú a herca Juraja Smutného. Ako hosťujúci herec a zároveň autor scénickej hudby sa publiku predstaví Daniel Heriban.

Všetkých srdečne pozývame na našu prvú premiéru v divadelnej sezóne 2011/2012. Reality snov - 18. septembra o 19:00 v sále Bábkového divadla na Rázcestí.

Monika Tatarková
Dramaturgia BDNR
Tel. č.: 0908 888 817, 048/415 25 33

 

o aspekte

vyhľadávanie

ňjúvinky

ak chcete dostávať aktuálne informácie, vpíšte váš e-mail:

knihy

ak si chcete kúpiť knihu, vložte ju do nákupnej tašky

odkazovačka

glosar

dôležité rodové pojmy

ruzovyamodrysvet.sk

rod v pedagogike

linky na výmenu